Националният тим на България отстъпи пред европейския шампион Сърбия със 76:102 (22:22, 17:22, 24:30, 13:28) като домакин в „Арена Самоков“ в последен мач от група „Е“ на квалификациите за първенството на Стария континент по баскетбол за жени, което ще се проведе през юни тази година.

Българките вече бяха загубили шансове за класиране на Евробаскет 2023 и приключиха квалификациите с 4 загуби от 4 срещи. Тимът на Сърбия завърши без поражение и също още преди мача в Самоков си бяха осигурили виза за шампионата като първи в групата.

Състезателките, водени от старши треньора Стефан Михайлов стояха равностойно на терена срещу сръбкините през първото полувреме. Първата четвърт приключи при равенство след добри изяви на Борислава Христова и Александра Петрова, а на почивката гостите имаха 5 точки аванс при 44:39.

През второто полувреме отборът на Сърбия наложи превъзходство в борбата в нападение и все повече се възползваше от грешките на българския състав. Гостите увеличиха преднината си до 74:63 преди четвъртата част, а до края най-голямата разлика достигна 27 точки.

start-photo.bg
100 снимки

Борислава Христова бе най-полезна за България, реализирайки 20 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Гергана Иванова добави 14 точки, 2 борби и 4 асистенции. Радостина Димитрова завърши с 10 точки и 4 борби, а по 9 точки вкараха Карина Константинова и Катрин Стоичкова.

Ивон Андерсън бе най-резултатна за Сърбия с 29 точки, 2 борби и 10 асистенции, а Тина Краишник се отчете с 23 точки и 7 борби.

За Евробаскет 2023 при жените се класират победителите в десетте квалификационни групи, както и четири от най-добрите втори отбора, без тези от групи F и I. /БТА