Манчестър Сити с голова фиеста за историята! Момчетата на Пеп Гуардиола премазаха третодивизионния Бъртън Албиън (на българина Димитър Евтимов, който бе извън групата) с 9:0 в първа среща от 1/2-финалите в турнира за Купата на Лигата.

Големият герой бе вкаралият 4 попадения бразилец Габриел Жесус (30, 34', 57', 65'). По един гол добавиха младите таланти Олександър Зинчеко (37') и Фил Фодън (62'). Останалите попадения бяха дело на Кевин Де Брюин (5'), Кайл Уокър (70') и Риад Марез (83'), който завърши головата фиеста.

Манчестър Сити - Бъртън Албиън

източник: Gulliver/GettyImages

Това е най-вторият най-голям успех в историята на турнира за Купата на Лигата - първият отново е дело на Сити (при 9:0 над Уест Хем през 2014 г.).

Победата е втора подобна за "гражданите" в последните няколко дни, след като през уикенда те надделяха със 7:0 на Родъръм Юнайтед във ФА Къп. Това, че един отбор печели два поредни мача в английския футбол със 7 или повече гола, се случва за втори път след 1966/1967 г., когато същото прави Лийдс.

Сити започна забавлението още в 5-ата минута. Давид Силва пое на границата на наказателното поле и центрира към вратарското поле. Там Де Брюин се измъкна зад защитата и с глава даде аванс на своя тим. 25 минути по-късно атака отдясно на домакините позволи на Сане опита удар отблизо, но стражът Колинс изби. Най-бързо до топката се добра Жесус, който с глава вкара първия си гол в срещата.

Само 4 минути след това дойде и вторият. В 34-ата минута Гюндоган намери по превъзходен начин Давид Силва зад защитата на съперника. Той с едно докосване чукна към Жесус, който след един финт заби в обратния на вратаря ъгъл за 3:0.

7 минути преди края на първата част младият ляв бек Олександър Зинченко също стана част от партито, след като вкара с много хитър параболичен изстрел от над 25 метра по диагонал. Той сякаш опита да центрира, но се получи много красив шут, прехвърлил Колинс за 4:0.

Началото на втората част отново бе буреносно. В 57-ата минута Марес се измъкна отдясно и копна към вратарското поле. Там отново непокрит бе Жесус, който с глава оформи своя хеттрик.

В 62-ата минута Гюндоган отново разсече отбраната на съперника и намери бразилеца Жесус. Той се озова сам срещу Колинс, който обаче отрази неговия шут. При добавката младият Фил Фодън вкара втори си гол през последните дни, след като се разписа и при успеха на Родъръм Юнайтед (7:0).

В 35-ата минута Жесус реализира 4-ия си гол, а този път асистент бе Лерой Сане. Той получи отляво, овладя на гърди и чукна към бразилеца, който на върха на нападението завърши с едно докосване за 7:0.

Последните два гола се получиха след акции отляво, които вадеха кълбото около точката на дузпата. Първо, Марез се оказа в ролята на асистент за Кайл Уокър в 70-ата минута, а 13 по-късно самият Марез вкара след пас на Бернардо Силва, оформяйки крайното 9:0.

Реваншът е 23 януари на "Пирели Стейидъм".

Манчестър Сити - Бъртън Албиън 9:0

1:0 Кевин Де Брюин 5'

2:0 Габриел Жесус 30'

3:0 Габриел Жесус 34'

4:0 Олександър Зинченко 37'

5:0 Габриел Жесус 57'

6:0 Фил Фоден 62'

7:0 Габриел Жесус 65'