Отборът на Манчестър Сити постигна впечатляваща победа в гостуването си на Брюж и го разгроми с резултат 5:1 в трета среща от група „А“ на Шампионската лига. Тон за головото шоу даде Жоао Кансело в 30-ата, а Риад Марез удвои в 43-ата минута след точно изпълнена дузпа. През втората част Кайл Уолкър оформи класиката в 53-ата, а 19-годишният Коул Палмър също разписа в 67-ата минута с дебютното си попадение. Ханс Ванекен все пак отбеляза почетното попадение за домакините в 81-ата минута, а Марез реализира второто си попадение в двубоя в 84-ата минута, с което оформи и крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
91 снимки

"Гражданите" не оставиха съмнение в превъзходството си и не срещнаха никакви трудонсти, като дори можеха да отбележат и още толкова попадения.

С този успех Ман Сити излезе, поне временно, начело в класирането с актив от 6 точки, но преди ПСЖ да е изиграл мача си с РБ Лайпциг. Брюж остава трети с четири точки. В следващия кръг двата тима се срещнат отново, но този път на стадион "Етихад".

Мениджърът на англичаните Хосеп Гуардиола бе направил четири промени в сравнение с мача с Бърнли през уикенда. Едерсон се завърна на вратата. Рубен Диаш, Кайл Уокуър и Джак Грийлиш също започнаха като титуляри. Зак Стефен, Джон Стоунс, Нейтън Аке и Рахийм Стърлинг им бяха отстъпили местата си.

Треньорът на домакините Филип Клеман пък беше заложил на същите 11, които започнаха и срещу РБ Лайцпиг. Това означаваше, че Руд Вормер, който отбеляза два гола за победата с 2:0 над Кортрийк в събота, остана на пейката за началото.

В началните минути на срещата гостите бяха тези, които играеха повече с топката, но опасности пред вратата на Симон Миньоле липсваха.

В деветата минута Джак Грийлиш копна токата над вратаря Симон Миньоле и я прати във вратата му, но преди това извърши нарушение в атака и попадението беше отменено. В 13-ата минута Родри също вкара топката в мрежата, но и този гол беше анулиран заради засада.

Минута по-късно се стигна до първата реална възможност за „гражданите“. Фил Фодън проби отлично отляво, подмина Клинтън Мата и стреля в близкия ъгъл, но в аут.

Сити атакуваше и след точно половин час игра откри резултата. Фодън даде изключителен пас от дълбочина, с който изведе в наказателното поле Жоао Кансело, който се бе озовал на върха на атака. Крайният бранител овладя добре на гърди, след което шутира между краката на Миньоле за 0:1.

Две минути пред края на полувремето Ман Сити удвои аванса си. Риад Марез бе спънат в наказателното поле от Стенли Нсоки, а съдията отсъди дузпа за „гражданите“. Алжирецът се зае с изпълнението и не остави шансове на Миньоле, пращайки го в другия ъгъл – 0:2.

В добавеното време на първата част „гражданите“ можеха да покачат още аванса си. Кевин Де Бройне комбинира добре с Фодън, който задържа и след това намери Марез фронтално срещу вратата в наказателното поле и шутира, но Миньоле парира. Атаката продължи и топката се озова отново Де Бройне, който стреля опасно от дъгата пред пеналтерията, но над вратата.

Ситуацията на терена не се промени през второто полувреме и гостите продължиха да атакуват.

В 53-ата минута те стигнаха до класика в резултата. Марез комбинира прецизно с Де Бройне, като през това време Кайл Уолкър спринтира в наказателното поле, където получи подаване от белгиеца, след което стреля точно в далечния ъгъл за 0:3.

Пет минути по-късно Фодън стреля от малък ъгъл, но Миньоле спаси.

В 65-ата минута в игра за Ман Сити се появиха Рахийм Стърлинг и 19-годишният Коул Пламър.

Само две минути по-късно младокът реализира още във своя дебют в Шампионската лига. Той получи пас от другата резерва Рахийм Стърлинг около границата на наказателното поле, след което прехвърли топката от левия на десния си крак и стреля красиво покрай Миньоле за 0:4.

В 71-ата минута Стърлинг влезе отляво в наказателното поле и стреля по диагонала, но в аут.

Шест минути по-късно отново английският национал имаше два отлични шанса да покачи аванса на тима си в рамките а няколко секунди. Първо, той стреля в наказателното поле, а Миньоле спаси. Отбитата топка се озова обратно в Стърлинг, който шутира, но на сантиметри от дясната греда.

В 79-ата минута белгийците създадоха първата реална голова ситуация в двубоя. Шарл де Кетеларе успя да се измъкне от прекия си пазач при едно центриране в наказателното поле и засече с глава, но Едерсон спаси по прекрасен начин.

Две минути по-късно Брюж все пак стигна и до почетно попадение. Топката бе центрирана отдясно в наказателното поле от Рууд Вормер, а кълбото бе засечено по прекрасен начин от капитана Ханс Ванекен с хубав удар в долния ляв ъгъл на Едрсон – 1:4.

120 секунди по-късно Ман Сити възобнови преднината си от четири попадения. Резервата Фернандиньо изведе по феноменален начин сам срещу вратаря Марез, който го преодоля без проблем за 1:5.

В 86-ата минута Бас Дост получи подаване в наказателното поле и стреля опасно, но покрай лявата греда на Едерсон.

В добавеното време на двубоя Стърлинг можеше също да се разпише, но ударът му в наказателното поле беше спасен от Миньоле. До края не се случи нищо интересно и срещата завърши при същия резултат.

FT | БРЮЖ – МАНЧЕСТЪР СИТИ  1:5

0:1 Жоао Кансело 30'

0:2 Риад Марез (дузпа) 43'

0:3 Кайл Уолкър 53'

0:4 Коул Палмър 67'

1:4 Ханс Ванекен 81'

1:5 Риад Марез 84'

Стартови състави на двата отбора:

БРЮЖ (4-4-1-1): 22. Симон Миньоле - 27. Клинтън Мата ж.к., 5. Джак Хендри, 4. Станли Н'Соки ж.к., 2. Едуард Собол - 19. Камал Сова, 26. Матс Ритс, 3. Едер Баланта, 10. Ноа Ланг - 20. Ханс Ванакен (к) - 90. Чарлс Де Кеталер

Старши треньор: Филип Клемент

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 31. Едерсон - 27. Жоао Кансело, 14. Аймерик Лапорт ж.к., 3. Рубен Диаш (к), 2. Кайл Уокър - 20. Бернардо Силва, 16.Родри, 17. Кевин Де Бройне - 47. Фил Фодън, 10. Джак Грийлиш, 26. Рияд Марез