Отборът на РБ Байпциг си осигури участие във втория по сила европейски клубен турнир, след като надделя над английския шампион Манчестър Сити с резултат 2:1 в мач от последния кръг от група „А“ на Шампионска лига. Доминик Собослай откри резултата в 24-ата, а Андре Силва удвои в 71-ата минута. Риад Марез намали в 76-ата минута, което обаче се оказа недостатъчно за "гражданите".

Гостите доиграха срещата и с 10 човека, следкато в 82-ата минута Кайл Уокър бе изгонен с директен червен картон.

Gulliver/GettyImages
51 снимки

Въпреки загубата, Ман Сити продължава към 1/8-финалите в Шампионска лига, след като си беше осигурил първото място в групата още прeди две седмици. Възпитаниците на Хосеп Гуардиола завършват групоавата фаза с 12 точки, а втори остана Пари Сен Жермен с 11 пункта. Трети е РБ Лайпциг със 7, докато Брюж остава последен с 4 точки и напуска европeйските клубни турнири.

РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ВСИЧКИ МАЧОВЕ В ШЛ ВИЖТЕ ТУК!

КЛАСИРАНЕ В ГРУПИТЕ НА ШАМПИОНСКА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Срещата стартира в спокойно темпо, с лек превес на гостите откъм владение на топката. Опасни положения обаче липсваха.

В 15-ата минута Конрад Лаймер стигна първи до една отбитата топка и стреля в близкия ъгъл, но вратарят Зак Стефан внимаваше и изби в корнер.

Две минути по-късно Кевин Де Бройне шутира пред наказателното поле, но топката прелетя точно над напречната греда.

В 22-ата минута Сити бяха много близо до попадение. Де Бройне центрира отдясно в наказателното поле, където на далечната греда Фил Фодън свали чудесно за Джак Грийлиш, който от вътрешността на пеналтерията, но Петер Гулаши се намеси и спаси.

Само две минути по-късно обаче Лайпциг изненада „гражданите“ и първи поведе в резултата. Конрад Лаймер даде прекрасен разсичащ защитата на гостите пас и изведе сам срещу вратаря Доминик Собослай, който се измъкна от засадата, преодоля Стефан и на празна врата реализира за 1:0.

В 39-ата минута „биковете“ бяха много близо до удвояване на резултата. Кристофър Нкунку центрира отдясно в наказателното поле, където на далечната греда Собослай свали с глава за Андре Силва, а португалецът нанесе изстрел с глава отблизо, но Стефан показа чудесен рефлекс и спаси.

Само две минут след това Сити можеше да върне едно попадение. Де Бройне изведе отлично Фодън отляво, който добре овладя и напредна към наказателното поле, след което стреля към далечния ъгъл, но топката се отби от лявата греда на Гулаши.

В 44-ата минута Ман Сити имаше нов шанс за гол, след като Де Бройне стреля добре от пряк свободен удар от около 25 метра и насочи топката към десния ъгъл на Гулаши, който обаче се разтегна и изби.

За началото на втората част за домакините в игра се появи Мохамед Симакан, който замени Лукас Клостерман, докато за гостите на терена влезе Рахийм Стърлинг на мястото на Фил Фодън.

В първите петнадесет минути на втората част гостите продължиха да владеят топката, но така и не успяваха да стигнат до нещо по-интересно пред вратата на Гулаши.

В 71-вата минута Лайпциг стигна до второ попадение чрез Андре Силва. Емил Форсберг се възползва от грешка на Джон Стоунс, след което нахлу в наказателното поле. Шведът реши да комбинира със Силва, макар че можеше и сам да стреля, а португалецът удвои с хубав удар - 2:0.

Все пак, английският шампион върна един гол в 76-ата минута. Олександър Зинченко центрира прекрасно отляво в наказателното поле, където Риад Марез засече отлично с глава на далечната греда – 2:1.​

„Гражданите“ останаха с човек по-малко в 82-ата минута, когато Кайл Уокър бе изгонен с директен червен картон. Защитникът фаулира Андре Силва, последва лека разправия между играчите, а съдията вдигна червен картон на английския национал, който остави тима си с 10 души.

До края на срещата Лайпциг удържа преднината си и напролет ще играе в Лига Европа. Ман Сити, който пък вече си беше осигурил първото място в групата, продължава напред към 1/8-финалите в ШЛ.

FT | РБ ЛАЙПЦИГ – МАНЧЕСТЪР СИТИ  2:1

1:0 Доминик Собослай 24'

2:0 Андре Силва 71'

2:1 Риад Марез 76'

Червен картон: Кайл Уокър (Манчестър Сити) 82'

Стартови състави на двата отбора:

РБ ЛАЙПЦИГ (4-2-3-1): 1. Петер Гулаши (к) - 22. Норди Мукиеле, 16. Лукас Клостерман, 32. Йошко Гвардиол, 3. Анхелиньо - 44. Кевин Кампъл ж.к., 27. Конрад Лаймер - 18. Кристофър Нкунку, 17. Доминик Соболсай, 10. Емил Форсберг - 33. Андре Силва

Старши треньор: Ахим Байерлорцер

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 13. Зак Стефан - 11. Олександър Зинченко, 6. Нейтан Аке, 5. Джон Стоунс, 2. Кайл Уокър - 17. Кевин Де Бройне ж.к., 25. Фернандиньо (к), 8. Илкай Гюндоган - 47. Фил Фодън, 10. Джак Грийлиш, 26. Риад Марес